Sunday, November 4, 2018

გალვეთილის გეგმა



                                             

გაკვეთილის გეგმის ფორმა
მასწავლებლი: ნონა შეშაბერიძე  
საგანი: ჩვენი საქართველ;ო
კლასი:   6
მოსწავლეთა რაოდენობა:  29
გაკვეთილის თემა; მთის ისტორიულ-ეთნოგრაფიული  მხარეები (აღმოსავლეთ საქართველო)
გაკვეთილის მიზანი: 1. მოსწავლემ შესძლოს რუკის დახმარებით გაიაზროს  აღმოსავლეთ საქართველოს მთის მხარეების  გეოგრაფიული მდებარეობა და მისი განლაგება
                                       2.მოსწავლემ შესძლოს აღმოსავლეთ საქართველოს მთის რეგიონების ბუნებრივი პირობების გაგება  და მისი გამომწვევი პირობების გააზრება


#
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდები/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო(წთ)
40 წთ

მოსწავლეებს ვაცნობ საგაკვეთილო თემას და იმ მიზნებს რასაც უნდა მივაღწიოთ თემის ირგვლივ   
ყველა მოსწავლეს მასავლებელი ურიგებს საქართველოს ადმინისტრაციულ რუკას (5 წთ)
აქტივობა N1მოსწავლეებს ვთხოვ გაიხსენონ რუკის დახმარებით რომელი კუთხეებია წარმოდგენილი აღმოსავლეთ საქართველოს მთის რეგიონებში ,რუკის დახმარებით(დავალების შესრულების შემდეგ იგივე დავალებას ნახულობენ სლაიდშოუზე)(გონებრივი იერიში)3წთ
გონებრივი იერიში,
მინი ლექცია -მაპროვოცირებელი კითხვები:კითხვა 1, კითხვა 2 
ტექსტზე მუშაობა 

პრეზენტაცია
აქტივობა 1.-ინდივიდუალური
აქტივობა 2.-ინდივიდუალური 
აქტივობა 3-ინდივიდუალური
აქტივობა 4 -ინდივიდუალური
რუკა ,სახელმძღვანელო,სამუშაო რვეული,პროექტორი 

საორგანიზაციო საკითხი-5 წთ
აქტივობა #1-3წთ
აქტივობა#2-5წთ
კითხვა 1-3წთ
კითხვა#4

აქტივობა#3-5წთ
აქტივობა#4 -5წთ
საშინაოდავალება-3წთ
შეფასება-2წთ
   
აქტივობა  :N2
მინი ლექციის საფუძველზე მოსწავლეები იგებენ რომ, აღმოსავლეთ საქართველოს მთის რეგიონების ნაწილი  მდებარეობს კავკასიონის მთავარი ქედის ჩრდილოეთით ნაწილი კი სამხრეთით.(5 წთ)
კითხვა 1: რუკის დახმარებით დაასახელეთ  ის კუთხეები,რომელიც მდებარეობს კავკასიონის ქედის ჩრდილოეთით და რომელი სამხრეთით.ასევე რუკის დახმარებით იგებენ რომ ხევსურეთს კავკასიონის მთავარი ქედი ყოფს ორ ნაწილად პირიქითა და პირაქეთა ხევსურეთად(3 წთ)





კითხვა 2  გეოგრაფიული მდებარეობიდან გამომდინარე  მეურნეობის რომელი დარგები იქნება განვითარებული აღმოსავლეთ საქართველოს  მთაში? და რატომ?(4წთ)





აქტივობა #3
ტექსტზე მუშაობა
შერჩევითი პრინციპით მოსწავლეები ეცნობიან სახელმძღვანელოს ტექსტს.მასწავლებელი სვავს კითხვებს:რატომ განსხვავდება ჟანრობრივად ფშავისა და ხევსურეთის პოეზია ერთმანეთისგან?რა იყო მოხევეების უმთავრესი საზრუნავი
ო დითგანვე? რამ შეუწყო ხელი მთიულეთსა და გუდამაყარში სავაჭრო ურთიერთობის ჩამოყალიბებას? (5წთ)





აქტივობა 4 .რუკის დახმარებით მოსწავლეები ადგენენ თითოეული კუთხის მოსაზღვრე კუთხესა და სახელმწიფოებს? . საუბრობენ თუ რა გავლენა იქონია მათ სამეურნეო ყოფაზე  მათმა სიახლოვემ.(5წთ)





აქტივობა -5
მასწავლებელი შეჯამების სახით აკეთებს პრეზენტაციას წარმოდგენილ თემასთან დაკავშირებით(5წთ)





საშინაო დავალება: დაამზადეთ საექსკურსიო ბუკლეტი სადაც წარმოდგენილი უსაფრთხოების წესები ტურისტებისთვის აღმოსავლეთ საქართველოს მთის რეგიონებში მოგზაურობის დროს (3წთ)





  
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები :  საზ.მეც.დაწყ.(II).3. საქართველოს მხარეების ბუნებრივი და სოციალურ-კულტურული მახასიათებლების შესწავლა;
მოსწავლეებს განუვითარდებათ დაკვირვების არგუმენტირებული მსჯელობის,რუკასთან მუშაობის ,აღწერის და საპრეზენტაციო უნარ-ჩვევები


შეფასება: საკლასო დავალება (2 წთ)
                                                    8-10                              6-7                               4-5                              1-3    
დისკუსიაში მონაწილეობის სიხშირე,გამოთქმული მოსაზრებები და არგუმენტაცია
ცნებებისა და ტერმინების ადეკვატური გამოყენება
განმარტავს და ადეკვატურად იყენებს ტერმინებს/ცნებებს
პერიოდულად მონაწილეობს თუმცა ვერ ამჟღავნებს სასურველ ცოდნასმონაწილეობს მაგრამ,უჭირს საკუთარი აზრის დასაბუთება.სისტემატურად ერთვება დისკუსიაში ,აქვს არგუმენტირებული მსჯელობა.იყენებს ცოდნას განხილული საკითხების ანალიზის დროსამჟღავნებს საკითხის ღრმა ცოდნას
ასახელებს ტერმინებს,თუმცა უჭირს მათი განმარტება
.განმარტავს ცნებებს ,ტერმინებს.ამჟღავნებს ცოდნას თუმცა უშვებს შეცდომებს
არასრულად იყენებს რესურსებს,ნაკლებად გამოთქვამს საკუთარ აზრს,თითქმის არ ამჟღავნებს ეპოქის ცოდნას
ვერ ერკვევა ტერმინებში და ცნებებში.არ იყენებს არცერთ,რესურს,უჭირს აზრის გადაბმა.თითქმის არ მონაწილეობს დისკუსიაში

(მოსწავლის შეფასების კრიტერიუმები და ან რუბრიკები თან უნდა ერთვოდეს გეგმას)

ხელმოწერა ;  ნონა შეშაბერიძე
თარიღი; 4/11/2018


No comments:

Post a Comment